Do copywritingu jsem naskočila ve 40. S dětmi a domácností v polovině mozku

Do copywritingu jsem naskočila ve 40. S dětmi a domácností v polovině mozku

Ale začalo to všechno mnohem dřív. Možná, když jsem si jako malá ve vaně četla popisky na šamponech a hledala věty, které mě nejvíc přesvědčí. Nebo když jsem si každý večer psala deník. Nebo v páté třídě svou první povídku, kterou jsem v analogovém dávnověku ťukala na psacím stroji. Anebo několik pokusů o román, kde mi téma vydrželo vždycky jen na pár stránek.

 

Každopádně psaní (a čtení) mě bavilo moc. Na žurnalistiku jsem nechtěla, protože jsem byla přesvědčená, že bych mohla skončit jako zpravodaj ve válce. Byl rok 1999, neměla jsem mobil ani počítač a informace nebylo kde hledat. Protože mě odjakživa zajímaly bylinky, pořád jsem někoho léčila a milovala Gabru a Málinku, rozhodla jsem se zkusit farmacii. Míchat babičce strouhaný kostival se sádlem ale zjevně nestačilo – nedostala jsem se.

Nakonec mě díky prospěchu vzali bez přijímaček do Zlína. Na Technologickou fakultu, tehdy ještě pod VUT. Zjistila jsem, že všechno se dá odvodit, vyjádřit a spočítat. Že všechno souvisí se vším. Měla jsem ráda tu vůni laboratoří, styren a parafín. Studovala jsem plastikářskou technologii šmrncnutou managementem. Ve čtvrťáku jsem přidala třísemestrální doplňující pedagogické studium. Psychologie, komunikace. Chtěla jsem se rozvíjet všemi směry, protože jsem netušila, kam se budu ubírat. A taky jsem si bez přípravy střihla státnice z angličtiny a zkusila si přivydělávat překládáním.

Po škole jsem se chvilku hledala. Začala jsem doktorandské studium a docházela do jazykovky na přípravu na mezinárodní certifikát z angličtiny. Po pár měsících jsem z univerzity odešla a nakonec na dva roky zakotvila v nadnárodní betonářské firmě. Kromě tlumočení a překládání jsem dělala hlavně administrativu, tabulky a reporty. Zvládala jsem svoje úkoly rychle, ale musela jsem si odsedět svoje. Tehdy jsem zjistila, že mi dělá problém přijímat úkoly, které mi nedávají smysl.

 

Nechci, aby jiní vládli mým časem. Tak došlapuju na volnou nohu

Vedle toho jsem si pořád přivydělávala překládáním. Rozhodla jsem se, že oslovím víc firem a jakmile si budu muset kvůli překladům brát volno, odejdu na volnou nohu. Stalo se v roce 2007. Chtěla jsem si velet sama a nedělat věci, které mi v korporátu přišly nelogické a neefektivní.

Svatba, jedno dítě, druhé dítě. Překládala jsem i na mateřské, i když jsem byla mnohdy vyřízená. Měla jsem pocit, že když na dva roky zmizím, už nebudu schopná naskočit. Naivka.

Otíkova sluchátka – nejlepší přítel mámy pracující z domu

Otíkova sluchátka – nejlepší přítel mámy pracující z domu

Po 14 letech na volné noze ceny stagnovaly kvůli strojovým překladům a na mě náhodou na Facebooku vyskočil můj spolužák Roman Věžník. Myslela jsem, že jako copywriter přepisuje špatně napsané cedule. Dala jsem mu palec nahoru a říkala si, jak ho to může uživit. V tom památném roce 2021 jsem zjistila, že existuje copywriting. A nějakou dobu mi to vrtalo hlavou.

Pár měsíců nato byla naše pětiletá dcera půl roku doma kvůli plánované korekci vrozené vady. Omezila jsem práci, protože jsem nedovedla odhadnout, jak moc to pro všechny bude náročné. Zároveň jsem vyskočila z rutinního kolotoče a konečně jsem se dokázala rozhlédnout. Uvědomila jsem si, že jestli fakt existuje svět, kde se lidi živí psaním, chci v něm být.

Na radu Romana jsem se jako dobrovolný copywriter připojila k Česko.Digital. Potřebovala jsem zjistit, jestli to, co umím, jak píšu a jak nad věcmi přemýšlím, bude stačit. Psala jsem tam rok a půl. Vyzkoušela různé formáty. Naučila jsem se nad texty přemýšlet jinak – marketingově, psychologicky a uživatelsky. A zjistila, že se tomu chci věnovat. Rok po tom, co jsem v č.d. začala, jsem získala prvního platícího zákazníka. Na anglické copy.

 

Svoji superschopnost jsem oprášila dost velkou oklikou

Sama bych si tuhle cestu nevymyslela – byla totiž pořádně dlouhá. Ale věřím, že měla svůj důvod. Díky odbočkám jsem nakoukla do různých oborů, ze kterých čerpám znalosti a zkušenosti doteď. Pomáhají mi taky svižně p(r)odávat i technická a odborná témata. I když ze všeho nejradši mám pořád neformální styl a slovní hrátky. 😊

 

Svoji superschopnost jsem oprášila dost velkou oklikou

Kruh se uzavřel

Líbilo nebo pomohlo?

Tak to mrkněte i na LinkedIn.
Pravidelně tam rozhazuju užitečnosti z copy světa i střípky ze soukromí.

A kdybyste ode mě chtěli podobný blogový článek nebo třeba web – písněte. 😊

Tereza Kubíčková - copywriterka - živá inteligence